Menu Zavřeno

Jak na to?

Jak změřit hlavu koně

Správné změření hlavy koně je zcela zásadní pro úspěch náhubku. V podstatě budu Vašemu koni šít něco jako boty na míru. Takže ideální by bylo, abych mohla přijet, koně si sama přeměřit, přijet s polotovarem, vyzkoušet na koni a po drobných úpravách by byl náhubek hotový. To bohužel není reálné, nikdo by to pochopitelně nezaplatil.

Proto se vyrábí náhubek na základě měr, které podle mých instrukcí naměříte. Zároveň dělám jak nátylník, podhrdelní i lícnice délkově nastavitelné díky použití přezek. Ty po obdržení jednoduše nastavíte, tak aby byl náhubek koni opravdu pohodlný. V tomto nastavení přezky zůstanou navždy.

Pokud kůň nikdy dřív náhubek nenosil nebo s ním má špatnou zkušenost, doporučuji přiobjednat ZVYKACÍ DNO. Je to dno s větším otvorem na žraní. Kůň si tak nejdříve zvykne na nošení náhubku bez velkého omezení pasení. Teprve až když je s ním v pohodě, odšroubujete zvykací dno a našroubujete hubnoucí dno.

U koní s lícnicí delší než 18 cm doporučuji přijobjednat půlpatro na horní straně náhubku napojené kroužkem. Lícnice se pak lépe umístí do správného úhlu a neláme se. Celkově náhubek s půlpatrem a kroužkem u středních a větších koní o něco lépe sedí.

Náhubek můžu zhotovit zcela na přání dle rozměrů Vaší volby. Např. pokud máte náhubek, který Vám svými rozměry vyhovuje, a chcete na základě něj nechat vyrobit můj FitGrazer, nemusíte koně měřit. Jen při zaslání měr upozorněte, že se nejedná o hodnoty naměřené na koni ale cílové hodnoty měr náhubku.

Zde si prosím stáhněte vše potřebné pro změření koně:

BUDETE POTŘEBOVAT

OBJEDNAVKOVÝ DOTAZNÍK

FOTONÁVOD K VYTIŠTĚNÍ

Primárně však shlédněte návodné video.

Doporučuji si všechny dokumenty vytisknout a vzít s sebou k měření koně. Nebojte se mě kontaktovat, pokud by Vám něco nebylo jasné, nebo by při měření vyvstal nějaký problém. Nezapomeňte poslat fotky měření (často pak společně s majitelem ladíme nějaké úpravy) společně s objednávkovým dotazníkem na mail.
V případě, že i po shlédnutí foto- a videonávodu, máte problém s měřením, je
možné dohodnout termín videohovoru přímo u koně, kdy měření na dálku
provedeme společně.
Veškeré individuální požadavky na provedení náhubku prosím vyplňte do dotazníku.
Videonávod nebo fotonávod je Vaší hlavní pomůckou.
Objednávku proveďte v e-shopu.

Co zvážit před a při pořizování náhubku

Pořízení náhubku může svádět k jednání typu „zavřu oči a nějak to vydržíme“. Pokud ale chcete, aby nošení náhubku bylo úspěšné – jak co do úbytku váhy, tak i fyzického a psychického zdraví koně – je potřeba se naopak před pořízením zastavit, zamyslet a zvážit více skutečností.

1. Jak je řešeno napájení koně? S náhubkem se kůň bez problémů napije z vědra, potoka či vany. S napaječkou mohou mít někteří koně problém.

2. Jaká je pastva v místě, kde kůň náhubek bude nosit a jak je zajištěný přísun sena? Tráva musí mít totiž dostatečnou výšku na to, aby ji kůň skrze náhubek mohl ukousnout, zároveň ale nesmí být moc vysoká, aby se pod náhubkem nepoložila. Do určité míry lze tuto problematiku vyřešit výběrem vhodné velikosti otvoru v náhubku. Pokud je tráva např. moc vysoká, nemá kůň šanci trávu ukousnout skrze otvor o průměru 3-5 cm. Otvor o průměru 8 cm už mu to ale umožní. Můžete namítnout, že tak velký otvor neomezí příjem pastvy. Ale v případě vysoké trávy tomu tak není. Bez náhubku by kůň utrhl trávu ze strany a nacpal by si plnou hubu. Přes náhubek ukousne jen ten oblouček trávy, který se vejde do toho 8 cm otvoru.

Důležité je i myslet na přístup k senu. Pokud mají koně seno v sítích, může být pro mnoho koní nemožné se sena najíst. Volně ložené seno oproti tomu není problém.

Nezapomeňte koni doplňovat přísun minerálů a stopových prvků!

Jak se o náhubek starat

– náhubek skladujte ideálně v suchu a vnitřek náhubku vycpěte, aby si hezky držel kulatý tvar (buď zavěšený nebo postavený)
– náhubek můžete omývat vlhkým hadříkem a následně suchým hadříkem vysušit
– denně náhubek kontrolujte očima i rukama, zda někde nevznikla ostrá hrana nebo nechybí nějaký nýt (kůň se mohl náhubkem o něco zachytit a při vysvobozování se mohl některý nýt uvolnit, aniž byste si toho museli všimnout)
 
Přezky na lícnicích po nalezení správné délky můžete nahradit pevným nýtem (nýtování raději přenechte ševci nebo mně, pokud s tím nemáte zkušenost), náhradní nýty jsou přiložené.
 
Předem moc děkuji za fotky a zpětnou vazbu, jak náhubky pasují. Ráda poradím se správným nastavením všech délek. Při dodání jsou všechny délky nastaveny na hodnoty dle měření. Ale může být vhodné je na koni upravit.

Jak přivyknout koně na pastevní náhubek

Nejdříve si majitel musí vyhodnotit, kolik času může zvykání na náhubek vyhradit. U akutního schvácení je jasné, že není prostor na dlouhé zvykání.

Ale pokud pozorujeme, že časem možná budeme náhubek potřebovat, je ideální čas na to začít s pomalým zvykáním. Zejména pro citlivější majitele je to jediná schůdná cesta.

V obou případech ale platí zásada: kůň by si měl nasazování náhubku spojit s příjemným zážitkem. Tzn. např. dostane do náhubku při a po nasazování malou odměnu k snědku, nebo pokud to kůň má rád, tak třeba delší chvíle škrabání na oblíbených místech.

Zde si stáhněte PODROBNÝ NÁVOD JAK PŘIVYKNOUT KONĚ NA PASTEVNÍ NÁHUBEK